Lov pstruhů na přívlač

Lov pstruhů na přívlač je jedním z oblíbených druhů lovu pstruhovitých ryb. Oproti jiným rybám, chytat pstruhy na přívlač může být trochu těžší, jelikož je těžší je ošálit kouskem gumy. Pstruzi jsou chytří a tak na ně nezabere jen tak něco, ovšem o to lepší pocit může být ulovení pstruha na přívlač. To samé platí i o jiných pstruhovitých rybách jako siven, pstruh duhový a lipan.

V čem spočívá pstruhová přívlač?

Přívlač neboli "vláčka" je technika, při které se používá návnada, kterou rybář vede ve vodě tak, aby co nejvíce připomínala živou kořist a vyprovokovala tak dravé ryby k útoku. Jde o aktivní způsob rybaření, kdy rybář často nahazuje nástrahu nebo jí jinak vede vodou. Nepoužívají se zde žádné signalizátory záběru, samotná signalizace spočívá rukách a v ohebné špičce prutu, díky které jsou závěry dobře vidět.

Pruty pro přívlač na pstruhy

Pro lov pstruhů jsou dobré především kratší přívlačové pruty, okolo dvou metrů délky, jelikož lov pstruhů a jiných pstruhovitých ryb často probíhá na říčkách a potocích, kde by delší prut překážel. Prut by zároveň měl být dostatečně citlivý, aby přenášel opatrné pstruží záběry.

Nástraha pro přívlač na pstruhy

Nástraha se dost liší jak podle druhu ryby, tak i podle ryby samotné. Zkušený pstruh může pohrdnout tím, na co se mladí pstruzi snadno chytnou, zatímco to, co zkušený pstruh zvědavě zkoumá může jiné pstruhy spíše odstrašit. 

Obecně platí, že pstruh potoční preferuje spíše přírodní barvy, zatímco pstruha duhového spíše zaujmou výrazné barvy. Pstruhy můžeme chytat na vše, jako třeba plandavky,  třpytky, gumové imitace přirozené potravy, nástrahy z peří nebo i woblery. Obecně platí, že nástraha na pstruhy by měla být spíše menší, mezi 1 až 7 centimetry,  ideálně spíše menší návnada v tomto rozsahu.

I oblečení hraje roli

U chytrých ryb jako je pstruh také hraje roli oblečení rybáře. Rozhodně je dobré volit tmavé nebo přírodní barvy. Na břehu i při brodění ve vodě je třeba se pohybovat opatrně a bez zbytečného hluku. Rozhodně nezapomeňte ani na další nezbytnou výbavu jako podběráky, brašnu na nástrahy a jiné.

Trout Area

Trout Area je rybářská disciplína pocházející z Japonska, která se stává stále populárnější a to nejen v Japonsku, ale po celé Evropě. Volně přeloženo by se dala označit jako „moderní pstruhařina“. Jedná se o lov pstruhů přívlačí na uzavřených vodních nádržích, rezervoárech a rybnících. Součástí Trout Area je pořádání pstruhových závodů, které rok od roku nabývají na četnosti i významu a zajímá to čím dál více účastníků. Pro mnoho rybářů je účast v Trout Area prestižní a trendy záležitostí. Vyhrává většinou počet ulovených kusů ryb. Chytají vždy dva proti sobě v malém rozmezí od sebe a po jednom kole se mění protivník i chytací místo

Sezóna Trout Area

Hlavní trout area sezóna probíhá od ledna do konce dubna, kdy se pořádá řada prestižních přívlačových závodů na různých Trout Area revírech jak svazových tak soukromých. Později je na mnoha rybnících chov pstruhů vzhledem k rostoucí teplotě vody a sníženému obsahu kyslíku problematický a tak se redukuje rybí obsádka, aby nedocházelo v letních měsících k úhynu ryb.

Zobrazit více Skrýt